Wszystko, co musisz wiedzieć o turkusowych pierścionkach zaręczynowych

Nasi redaktorzy niezależnie badają, testują i polecają najlepsze produkty; więcej o naszym procesie recenzowania można dowiedzieć się tutaj. Możemy otrzymać prowizje od zakupów dokonanych z naszych wybranych linków.

It can be tough to relinquish the notion that all engagement rings should feature a diamond center stone, but once you welcome the possibility of a nontraditional approach, you’ll discover an expansive world of beautiful, historic gemology to choose from. Jedną z tych opcji, które gwarantuje bliższe spojrzenie jest turkus.

Co to jest turkus?

Turkus jest nieprzezroczystym kamieniem szlachetnym znanym z jego uderzającego koloru. Występuje w kilku różnych odcieniach niebieskiego i zielonego, choć najwyżej ceniony jest błękit robin’s-egg blue.

Bailey Mariner/Brides

Ten efektowny kamień szlachetny sięga swoimi korzeniami tysięcy lat wstecz. Został odkryty w starożytnych egipskich grobowcach w regionie el-Qaa około 5000 lat p.n.e., a obecnie wydobywany jest głównie w Iranie, Chinach i na amerykańskim południowym zachodzie. Słowo „turkus” pochodzi od francuskiego wyrażenia pierre tourques (turecki kamień), co sugeruje, że przybył on do Europy z regionu Turcji. Porozmawialiśmy z projektantką biżuterii Grace Lee o tym, jak ten starożytny kamień może być wykorzystany do stworzenia Twojego pierścionka zaręczynowego.

Poznaj eksperta

Grace Lee jest projektantką biżuterii, która założyła swoją autorską kolekcję w 2008 roku. Produkty są produkowane w Los Angeles, a Lee zaopatruje się wyłącznie u dostawców, którzy przestrzegają zasad Procesu Kimberly.

Zastanawiasz się, czy turkus jest dobrym wyborem dla Ciebie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o turkusowych pierścionkach zaręczynowych.

Plusy i minusy pierścionka zaręczynowego z turkusem

Unikalny kolor turkusu, z nieprzezroczystymi odcieniami niebieskiego i zielonego, zdecydowanie sprawia, że wizualnie atrakcyjna opcja dla pierścionka zaręczynowego. Jest to również bardzo wszechstronny, czy ustawić go na własną rękę lub otoczyć go z diamentami. Ponieważ turkus zajmuje 5-6 miejsce w skali twardości Mohsa (co oznacza, że jest bardziej miękki niż kilka innych kamieni szlachetnych), jest łatwiejszy do cięcia i rzeźbienia. Niestety, oznacza to również, że jest bardziej prawdopodobne, aby pęknąć i dostać zadrapania.

Czego szukać w Turquoise Ring

Oto kilka pytań i odpowiedzi, które powinieneś znać przed zakupem turkusowego pierścionka zaręczynowego. 

– Czy istnieją różnice w kolorze? Im większa gęstość miedzi, tym bardziej intensywnie niebieski turkus pojawia. Innym elementem turkusu jest jego matryca, która jest wtedy, gdy widzisz pajęczynowate żyły, które biegną przez cały kamień (w przeciwieństwie do jednolitego koloru). Naturalnie, matryca kontra brak matrycy sprowadza się do osobistych preferencji przy wyborze kamienia.

– Czy jest jakieś szczególne ustawienie, które działa najlepiej? „Osobiście uważam, że najlepiej sprawdzają się oprawki, w których nie wywiera się zbyt dużego nacisku na turkus” – mówi Lee. „Ale często jest on ustawiany w ramkach, a nawet jako inkrustacja”.

– Czy inne kamienie mogą być włączone z turkusem? Wiele opcji pierścionków zaręczynowych z turkusem zawiera również inne kamienie w projekcie, w tym diamentowe aureole i uzupełniające kamienie boczne.

– Co jest dobrym cięciem dla pierścionka zaręczynowego z turkusem? „Gładki szlif kaboszonowy wydaje się być najczęstszym szlifem dla turkusu,” mówi Lee.

– Co decyduje o cenie pierścionka z turkusem? Jeśli chodzi o koszt, ceny mogą się różnić. Gemology Institute of America twierdzi, że turkus jest oceniany na podstawie trzech podstawowych czynników jakościowych: koloru, tekstury oraz obecności lub braku matrycy. Lee wyjaśnia, że głównym kosztem będzie sam klejnot, jak również „wartość użytego metalu oraz to, jak skomplikowana i szczegółowa jest oprawa”.

Jak dbać o swój pierścionek z turkusem

Dla turkusu zaangażowania pierścień, ciepła woda z mydłem wystarczy na cotygodniowe czyszczenie, lub w razie potrzeby. Osusz pierścień miękkim bawełnianym ręcznikiem lub ściereczką. Lee zaleca unikanie ostrych środków chemicznych lub wysokiej temperatury podczas czyszczenia biżuterii turkusowej, ponieważ te pierwsze mogą naruszyć kolor kamienia szlachetnego. Jeśli musisz przechowywać pierścień, użyj wyłożonego tkaniną pudełka na biżuterię. 

Poniżej, przewiń przez niektóre z naszych ulubionych turkusowych pierścionków zaręczynowych.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne