Wedding Shaming jest prawdziwy: czym jest i jak sobie z nim radzić

Planowanie ślubu jest jednym z tych wszystkich doświadczeń, gdzie każdy szczegół procesu jest spotęgowany na poziomie emocjonalnym. Jako zaręczona para podejmujecie wielkie decyzje dotyczące Waszego wyjątkowego dnia, które będą miały wpływ nie tylko na Was, ale również na Waszych gości weselnych. Podczas gdy ty, oczywiście, chcesz się upewnić, że twoje plany są zgodne z twoimi pragnieniami i życzeniami, chcesz również rozważyć, co może spodobać się twoim gościom, ponieważ będą oni przybywać na przejażdżkę po wszystkim.

Jest to problem, który jest aż nazbyt powszechny – ten, w którym próbujesz zaplanować ślub swoich marzeń bez *obrażania* kogokolwiek. Jest dobry powód, dlaczego tak wiele narzeczonych zmaga się z tą sytuacją, a to wszystko z powodu ślubnych wstydliwych. Tak – tych ludzi, którzy, często nie zdając sobie z tego sprawy, wydają bardzo jasne i zwięzłe osądy na pannę młodą lub pana młodego za ich decyzje w dniu ślubu.

„Śluby mają niefortunną tendencję do wydobywania z ludzi tego, co w nich najlepsze i najgorsze” – zauważa Danielle Pasternak, wedding planner i założycielka DPNAK Events w Bucks County w Pensylwanii. „Dla niektórych par zawstydzanie ślubne pochodzi od osób z ich najbardziej wewnętrznego, zaufanego kręgu, co może być trudne do usłyszenia, a dla innych pochodzi od tych, którzy niedawno przeszli przez proces planowania lub po prostu myślą, że wiedzą, co jest najlepsze dla tej konkretnej pary i ich gości, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.”

Zawstydzanie pochodzi z miejsca niepewności i prawie nigdy nie dotyczy osoby, która jest zawstydzana, ale raczej osoby zawstydzającej.

Istnieje również zupełnie inna gałąź zawstydzania ślubu, która często pochodzi od zupełnie obcych ludzi, którzy prześladują ślub za pośrednictwem mediów społecznościowych i swobodnie mówią śmieci o ślubie, zakładając, że para nigdy nie będzie wiedzieć lub zobaczyć. Ten rodzaj zawstydzania, szczególnie, jest podobny do obgadywania kogoś za plecami w szkole średniej, zauważa Amanda Hudes, planistka wydarzeń, life coach i autorka książki „Smiling Through the Chaos of Wedding Planning”. „Zawstydzanie pochodzi z miejsca niepewności i prawie nigdy nie dotyczy osoby, która jest zawstydzana, ale raczej osoby zawstydzającej” – mówi. 

Niestety, pandemia pozwoliła tylko na to, aby zawstydzanie ślubne zaczęło się rozwijać, ponieważ kwarantanna dała ludziom mnóstwo bezczynnego czasu na przeglądanie mediów społecznościowych i formułowanie niechcianych opinii. „Osądzanie innych nasiliło się wraz z rozwojem mediów społecznościowych, gdzie ludzie wystawiają wszystko na widok, co przynosi pochwały, ale i krytykę” – mówi Jove Meyer, założycielka Jove Meyer Events na Brooklynie w Nowym Jorku. 

Co więcej: Przy tak wielu zakazach i regulacjach dotyczących dużych zgromadzeń, ludzie wydają osądy na temat tego, czy ślub w erze COVID-19 powinien lub nie powinien się w ogóle wydarzyć. Teraz, gdy niektóre stany wymagają negatywnych wyników testów na obecność COVID przed wpuszczeniem gości na wesele, zawstydzanie przybrało zupełnie nową formę. „Ludzie zaczynają zawstydzać pary, które nie chcą płacić za badania swoich gości, co może postawić wszystkich w niezręcznej sytuacji” – mówi Hudes. 

Nawet para, która ma dobre intencje, może paść ofiarą ślubnego zawstydzenia, czy to przez członka rodziny, przyjaciela czy obcą osobę w mediach społecznościowych. Jak wiele rzeczy w życiu, na to też nie masz wpływu. Jednak to, co jest pod kontrolą, to sposób, w jaki sobie z tym poradzisz. Oto sześć wskazówek od ekspertów, jak radzić sobie z zawstydzającymi – i jak postawić ich na swoim miejscu. 

Znajdź się na tej samej stronie co twój partner

Manda Weaver, fotograf i dyrektor kreatywny Manda Weaver Photography, sugeruje, aby wyprzedzić shamerów ślubnych, upewniając się, że ty i twój narzeczony jesteście na tej samej stronie o tym, co jest najważniejsze dla was obu, gdy podejmujecie decyzje dotyczące planów ślubnych. „Pomocne może być nawet stworzenie listy priorytetów szczegółów, na które najbardziej czekasz, i rzeczy, które mogą nie mieć dla ciebie tak dużego znaczenia” – mówi. „To da ci silny sposób myślenia, który powstrzyma cię od pozwalania słowom innych, aby kołysać cię od radości sezonu, na którą zasługujesz podczas podróży przez swój sezon ślubny”. 

Wymyśl dobrą odpowiedź

„Jeśli musisz wymyślić nową odpowiedź za każdym razem, gdy ktoś zwraca się do ciebie z wielką opinią, może to być wyczerpujące i deflacyjne, ale jeśli możesz wymyślić pełną szacunku i prostą odpowiedź, to zdejmuje wiele presji z twoich ramion” – mówi Pasternak. Sugeruje, by odpowiedzieć otwarcie i szczerze, na przykład: „Naprawdę doceniamy, że podzieliłeś się swoimi obawami. Z pewnością był to dla nas trudny proces, ale robimy co w naszej mocy, aby przeprowadzić go w sposób, który jest dla nas właściwy. Tak samo szanujemy to, że zrobisz to, co będzie dla ciebie najlepsze”.

Zadzwoń do osoby, która Cię zawstydziła

Jeśli doświadczasz wedding shamingu od kogoś, kogo znasz, powinieneś absolutnie porozmawiać z nim ASAP – zwłaszcza jeśli jest to bliski członek rodziny lub przyjaciel. „Wyjaśnij, jak się czujesz i co konkretnie jest raniące w ich działaniach lub słowach, i zapytaj ich, co sprawiło, że czuli się w porządku mówiąc o tobie lub twoim ślubie w ten sposób”, sugeruje Hudes. „Powiedz im, że chcesz, aby wiedzieli, że mogą porozmawiać z tobą o czymś”.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne