Top 3 prawne czerwone flagi w umowie biznesowej

Prawdopodobnie, kiedy zakładałeś swoją małą firmę, nie wiedziałeś, jak wiele transakcji będzie wymagało zawarcia umowy. I z pewnością nie rozpocząłeś działalności gospodarczej po to, aby czytać drobny druk przez cały dzień. Mimo to, niektóre umowy – a nawet konkretne klauzule – mogą uczynić lub złamać Twój mały biznes, więc musisz wiedzieć, co robisz.

Nikt nie może zostać ekspertem od umów z dnia na dzień, ale istnieją pewne czerwone flagi, na które należy zwracać uwagę przy podpisywaniu niektórych umów biznesowych. Oto trzy największe z nich:

1. Mój pracownik to wymyślił. Kto jest właścicielem praw?

Biorąc pod uwagę ilość startupów technologicznych w dzisiejszych czasach, są szanse, że zatrudniasz grupę innowatorów – pracowników, od których oczekujesz, że przyniosą nowe pomysły i wynalazki do stołu. Ale kto posiada prawa do własności intelektualnej stworzonej za pieniądze firmy? Każda dobra umowa o pracę będzie uwzględniać kwestię tego, czy możesz opatentować dobre pomysły swoich pracowników. Jeśli więc Twoja umowa nie zawiera wyraźnego zapisu o prawach własności intelektualnej, upewnij się, że tak jest.

2. Czy Twoja klauzula o zakazie konkurowania jest ważna?

Ponieważ coraz więcej firm stara się chronić swoją własność intelektualną, klauzule o zakazie konkurencji i umowy o zachowaniu poufności stają się coraz bardziej powszechne. Problem polega jednak na tym, że nie wszystkie umowy i nie wszystkie klauzule w nich zawarte są zawsze wykonalne. Należy znać granice każdej klauzuli o zakazie konkurencji w umowie i wiedzieć, czy jest ona ważna, czy nie.

3. Adwokat, arbitraż czy mediacja?

Podpisujemy umowy z nadzieją, że wszystkie strony będą wiedziały o swoich wymaganiach, obowiązkach i ograniczeniach, aby uniknąć późniejszych konfliktów prawnych. Ale czasami te konflikty są nieuniknione. I coraz częściej w umowach wybiera się metody ich rozwiązywania, zanim strony w ogóle do tego dojdą. Upewnij się, że wiesz, czy umowa nakazuje arbitraż lub mediację zamiast postępowania sądowego i czy zatwierdzasz wybranego mediatora.

Jeśli masz więcej pytań lub zauważyłeś czerwoną flagę w umowie, poproś doświadczonego prawnika zajmującego się umowami, aby rzucił na nią okiem.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne