Spojrzenie wstecz na to, jak wydarzenia historyczne wpłynęły na modę ślubną

Ewolucja mody ślubnej ma swoją trajektorię, która różni się nieco od reszty przemysłu modowego. „Niekoniecznie odzwierciedla ona konkretną epokę, w której jest tworzona, zamiast tego jest swego rodzaju amalgamatem fantazji, stylów historycznych i współczesnych trendów” – mówi historyk mody Sara Idacavage. A wpływ regionów geograficznych, grup religijnych, statusu społeczno-ekonomicznego, tradycji rodzinnych i osobistych wartości sprawia, że stroje ślubne są jeszcze bardziej skromne w swoich adaptacjach.

Istnieją jednak wydarzenia historyczne, które w sposób bezpośredni i jawny wpłynęły na branżę. Od dotkniętych biedą wojen i Wielkiego Kryzysu, przez suknie w stylu flapper i eskapistyczne nastawienie, aż po królewskie lub hollywoodzkie śluby w każdej dekadzie, moda ślubna odzwierciedlała każde wydarzenie – czy to w postaci wysokich kołnierzy, gorsetów i długich welonów, czy też stokrotek i pantofli. A teraz mamy dzień dzisiejszy, w którym mikro-śluby są bardziej popularne, a media społecznościowe są królem – definiując nową erę mody ślubnej na całym świecie.  

Poznaj eksperta

Michael Kaye jest wielokrotnie nagradzanym kanadyjskim projektantem mody mieszkającym obecnie w Nowym Jorku. Jest adiunktem w Fashion Institute of Technology, a także ma suknię wieczorową prezentowaną w stałej kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
Sara Idacavage jest historyczką mody i doktorantką na wydziale tekstyliów, merchandisingu i wnętrz na Uniwersytecie Georgii.
Lydia Edwards jest historyczką mody i wykładowczynią mieszkającą w Perth w Zachodniej Australii. Jest autorką książek „How to Read a Dress” i „How to Read a Suit”, a obecnie pracuje nad kolejną książką poświęconą sukniom ślubnym. 
Dr Sonya Abrego jest historykiem wzornictwa z Nowego Jorku, specjalizującym się w historii amerykańskiej mody XX wieku. Wykładała również w Parsons, The Pratt Institute, New York University i The Fashion Institute of Technology. 

Przed nami eksperci mody, którzy ocenią wydarzenia historyczne i ich wpływ na stroje ślubne dekada po dekadzie.

1840s: Królowa Wiktoria

Jak wiele trendów w historii mody ślubnej, tradycja białej sukni ślubnej powstała dzięki królewskiemu ślubowi – ślubowi królowej Wiktorii. „Królowa Wiktoria była znana z wynalezienia dwóch rzeczy: białej sukni ślubnej i czarnego stroju pogrzebowego”, mówi projektant Michael Kaye.

W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, królowa Wiktoria wyszła za mąż z miłości. Chcąc mieć na sobie najdelikatniejszą tkaninę na cześć swojego małżeństwa, królowa założyła francuską koronkę, która w tamtych czasach była dostępna tylko w kolorze białym. I tak jak to się stało, reszta jest już historią, a biała suknia ślubna stała się supremacją.

1910s: I wojna światowa

Podczas I wojny światowej, „mądra, praktyczna moda wzięła górę nad bardziej ozdobnym wyglądem” – mówi dr Sonya Abrego, amerykańska historyczka mody. „Ogólnie rzecz biorąc, widzieliśmy, że odzież damska upraszcza się w sposób, który uczynił ją bardziej nowoczesną, świadomie odchodząc od wiktoriańskiej estetyki… spódnice zostały lekko skrócone do wysokości powyżej kostki, i podobnie jak w latach 1930-tych w czasie kryzysu, kobiety mogły zdecydować się na suknię, którą mogły nosić ponownie; coś formalnego, co nie krzyczało 'ślub'”.

1920s: Ryczące lata 20.

„Moda lat 20. pokazuje tak wyraźny przełom w stosunku do poprzednich pokoleń, z krótszymi, bardziej odkrywczymi długościami, odkrytymi plecami, opuszczonymi taliami i mniej ustrukturyzowanymi sylwetkami” – mówi dr Abrego – „Te cechy były widoczne również w sukniach ślubnych, ale nie dla wszystkich. Widzimy ciekawe przykłady sukni ślubnych, które nadążają za tym, co było aktualne, ale średnio zachowują dłuższe długości spódnic, aby wyglądać bardziej tradycyjnie i konwencjonalnie formalnie.”

Kaye dodaje dalej, że podczas gdy trendy w strojach ślubnych nadal skłaniały się bardziej tradycyjnie, panny młode miały więcej swobody, aby „oddychać” i poruszać się w tej epoce. „To była epoka jazzu. Wszyscy się wtedy podskakiwali, a stopy się ruszały” – dzieli się projektantka. „Buty stały się naprawdę popularne, talia drop – a gorset zniknął”. I możemy zrozumieć dlaczego! Luźniejsze dopasowanie było potrzebne, aby więcej tańczyć i bawić się.

1930s: Wielki Kryzys

„W Stanach Zjednoczonych, Wielki Kryzys zmusił wiele panien młodych do powrotu do tego, co ich przodkinie zrobiły na swój wielki dzień: po prostu nosić swój najlepszy surdut jako suknię ślubną” – ujawnia autorka i historyk mody, Lydia Edwards.

Biorąc pod uwagę trudności ekonomiczne, płacenie pieniędzy za suknię nie było możliwe dla wielu panien młodych w tej epoce. „Wielu ludzi musiało sobie radzić z tym, co mają, zwłaszcza ludzie w Ameryce” – mówi Kaye. „Jedwab był rzadki, więc używano dużo rayonu. To było bardziej przystępne cenowo. I mieli tendencję do noszenia czegoś, co musieli również być barwione, więc jeśli to było białe, zamierzali farbować go po tym i uzyskać więcej mil z niego.” Fine francuska koronka była również rzeczą z przeszłości, a zamiast tego, panny młode nosił bawełny, szydełka-esque splot w tym okresie czasu.

1940s: II wojna światowa

Podczas gdy księżniczka Elżbieta stała się królową Elżbietą w tym okresie i nie szczędziła wydatków na swoją królewską suknię, inne wysoko postawione osobistości amerykańskiej historii s

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne