Paul Manafort skazany na karę więzienia federalnego, czekają go nowe zarzuty stanowe

Dwóch sędziów federalnych skazało byłego szefa kampanii prezydenta Donalda Trumpa Paula Manaforta na łączną karę siedmiu i pół roku więzienia za różne przestępstwa finansowe, zmowę przeciwko Stanom Zjednoczonym i utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości. A jego kłopoty mogą się jeszcze nie skończyć.

Kilka minut po wydaniu drugiego wyroku prokuratorzy stanowi w Nowym Jorku ogłosili, że Manafort został oskarżony o liczne przestępstwa związane z oszustwami finansowymi.

Oszustwo federalne i przestępstwa

W zeszłym tygodniu sędzia T.S. Ellis III skazał Manaforta na zaledwie 47 miesięcy więzienia po tym, jak został on skazany za osiem zarzutów, w tym składanie fałszywych zeznań podatkowych, oszustwa bankowe i niezgłoszenie zagranicznych aktywów. Prokuratorzy domagali się kary od 19 do 24 lat, ale sędzia Ellis, wydając wyrok, oświadczył, że Manafort prowadził „życie bez zarzutu”.

Sędzia Amy Berman Jackson nie była tak oszczędna. „Trudno jest przecenić liczbę kłamstw i ilość oszustw oraz nadzwyczajną ilość pieniędzy” – oceniła sędzia Jackson w odniesieniu do zarzutów konspiracji przeciwko Manafortowi. Stwierdziła również, że wielokrotnie okłamywał on śledczych specjalnego doradcy Roberta Muellera po tym, jak obiecał współpracę. „Dezinformacja w tej sali sądowej rozpoczęła się od postępowania w sprawie kaucji”, dodała, „i nigdy nie ustała”.

Jackson skazał Manaforta na około sześć lat więzienia, ale wyrok ten może być odbywany równolegle z wcześniejszym wyrokiem Ellisa, więc Manafortowi grozi około 90 miesięcy – lub siedem i pół roku – za kratkami.

Jeśli chodzi o kwestię współpracy z rosyjskimi agentami wywiadu w celu wpłynięcia na wybory prezydenckie w 2016 roku, prawnik Manaforta Kevin Downing stwierdził z przekonaniem po dzisiejszym wyroku: „Dla każdego, kto był dziś na sali sądowej, to, co zaraz powiem, nie będzie niespodzianką: Sędzia Jackson przyznał, że nie ma absolutnie żadnych dowodów na rosyjską zmowę w tej sprawie. Więc to sprawia, że dwa sądy – dwa sądy orzekły, że nie ma żadnych dowodów na jakąkolwiek zmowę z Rosjanami.”

Ale to nie jest całkowicie dokładne. „Refren 'bez zmowy’, który przewija się przez całe memorandum obrony jest niezwiązany z omawianymi sprawami,” upomniał sędzia Jackson. „Mantra 'bez zmowy’ jest po prostu non sequitur”. „Nie jest szczególnie przekonywujące argumentowanie, że śledztwo niczego nie znalazło, gdy okłamało się śledczych”, zauważył Jackson i dodał: „Mantra 'brak zmowy’ również nie jest dokładna, ponieważ śledztwo wciąż trwa”.

Stan ułaskawienia

Innym dochodzeniem, które nadal trwa jest rola Manaforta w oszustwie hipotecznym w Nowym Jorku. Wielka ława przysięgłych oskarżyła Manaforta o liczne przestępstwa oszustwa, w tym:

Oszustwo hipoteczne na cele mieszkaniowe;
3 hrabiów usiłowania oszustwa hipotecznego pierwszego stopnia;
3 hrabiów Fałszowanie dokumentacji biznesowej pierwszego stopnia; oraz
8 hrabiów Scheme to Defraud in the First Degree (schemat oszustwa pierwszego stopnia).

W związku z pogłoskami o ułaskawieniu Manaforta przez Trumpa, zarzuty stanowe mogą być postrzegane jako odpowiedź: podczas gdy prezydent może ułaskawić kogoś za przestępstwa federalne, nie może podobnie uchylić stanowych wyroków karnych.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne