Który bliźniak to zrobił? Nowy test DNA może dać odpowiedź

To klasyczna obrona prawna, przynajmniej w operach mydlanych: „Mój zły bliźniak to zrobił”. I do niedawna była ona całkiem skuteczna. Standardowe testy DNA nie były w stanie odróżnić dobrego bliźniaka od tego złego. Ale to może się wkrótce zmienić. Naukowcy z firmy zajmującej się testami laboratoryjnymi z siedzibą w Brukseli twierdzą, że byli w stanie odróżnić wystarczająco dużo mutacji w genomach dwóch braci bliźniaków, aby ich rozróżnić.

I ten test może wkrótce pojawić się w amerykańskich sądach karnych.

Braterskie DNA

Jak opisuje „The New York Times” Carl Zimmer: „W ostatnich latach naukowcy uzyskali jaśniejszy obraz wczesnego rozwoju embrionów identycznych bliźniąt. Pochodzące z jednego zapłodnionego jaja, później nabywają unikalne mutacje genetyczne. Nowe postępy w sekwencjonowaniu DNA umożliwiają identyfikację tych mutacji – i odróżnienie od siebie bliźniąt jednojajowych.” Podczas gdy potrzeba tych testów jest rzadka, kiedy są one wymagane, to zazwyczaj w poważnych przypadkach ojcostwa i dochodzeń w sprawie gwałtu.

Zimmer odnotowuje sprawy gwałtów w Bostonie, Massachusetts i Grand Rapids, Michigan, które utknęły w martwym punkcie, ponieważ istniejące testy DNA nie były w stanie odróżnić bliźniąt. Kiedy prokuratorzy w Bostonie próbowali dopuścić dowód z nowego testu DNA w sądzie, sędzia orzekł, że jest on zbyt nowy – nie został jeszcze zreplikowany przez żadnych innych badaczy ani poddany wzajemnej weryfikacji. (Aby być dopuszczonym w sądzie, dowód naukowy musi spełniać kilka czynników, w tym czy technika może być lub była testowana, czy została poddana wzajemnej weryfikacji, czy procedury testowe zostały opublikowane, czy test ma margines błędu, a jeśli tak, to w jakim stopniu, i czy technika, jako zastosowana, była zgodna z istniejącymi standardami dla testu).

Bliźnięta

Jak dotąd test DNA bliźniaków nie został wykorzystany w amerykańskim sądzie karnym. Naukowcy i prokuratorzy zgadzają się, że test będzie musiał być powtórzony w kilku innych laboratoriach i na wielu innych zestawach bliźniąt, zanim sędziowie uznają go za wiarygodny. Dobrą wiadomością jest jednak to, że testy DNA nie zostały poddane takiej samej kontroli naukowej, jak inne dowody kryminalistyczne w stylu CSI.

Tak więc, może nadejść dzień, kiedy twoja obrona złego bliźniaka nie wytrzyma. Więc prawdopodobnie będziesz potrzebował lepszego od doświadczonego adwokata obrony karnej.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne