Czy można zmusić jednego z małżonków do opłacenia pełnomocnika drugiego małżonka w trakcie rozwodu?

Czy jeden z małżonków może być zmuszony do płacenia za adwokata drugiego w trakcie rozwodu?

W 2017 roku gwiazda serialu Grey’s Anatomy, Jesse Williams i Aryn Drake-Lee, jego żona od pięciu lat, złożyli pozew o rozwód. Od tego czasu para walczy o polubowne rozwiązanie sprawy. Nic dziwnego, że większość sporów dotyczy pieniędzy.

Ostatnio Drake-Lee poprosił sąd, aby nakazał Williamsowi zapłacić jej rachunki za usługi prawne. Williams odpowiedział i poprosił sąd, aby powiedział jej, że to nie jest darmowa przejażdżka. Uważa, że nie podjęła ona wysiłku koniecznego do znalezienia pracy i pokrycia kosztów prawnych na własną rękę. Teraz sąd przyjrzy się sprawie i określi, czy Williams powinien zapłacić ponad 200.000 dolarów na pokrycie kosztów adwokatów Drake-Lee i wydatków dochodzeniowych.

Jeden małżonek może być zobowiązany do pokrycia wszystkich rachunków prawnych w rozwodzie

Rozwód może być kosztowny. Kiedy pary się rozchodzą, nie zawsze mogą mieć takie same zasoby finansowe. Jest to często prawdą, jeśli jeden z małżonków przestał pracować po ślubie, aby wspierać drugiego lub dbać o rodzinę. Kiedy przychodzi czas, aby się rozwieść, czy mniej zarabiający małżonek może nie być w stanie pozwolić sobie na adwokata z jego lub jej własne. Prawo kalifornijskie zapewnia pewne środki zaradcze, aby wyrównać szanse.

Need-Based Attorney’s Fees

Zgodnie z kodeksem rodzinnym 2030, sąd może zamówić nagrodę w zależności od potrzeb. Innymi słowy, jeśli jeden z małżonków nie może sobie pozwolić na adwokata, drugi może być zobowiązany do pokrycia rachunku. Sądy wezmą pod uwagę kilka czynników przy podejmowaniu decyzji o tym, czy nagroda uzależniona od potrzeb jest odpowiednia.

Zdolność każdego z małżonków do opłacenia honorarium adwokata
Aktywa i pasywa każdego z małżonków
Bieżące wydatki i zobowiązania finansowe
Starania o znalezienie pracy i uzyskanie dochodu
dysproporcja pomiędzy zasobami każdego z małżonków.

Zasadniczo, sąd przyjrzy się sytuacji finansowej jednego z małżonków i porówna ją z sytuacją drugiego. Po uwzględnieniu wszystkich informacji, sąd może zasądzić świadczenie oparte na potrzebach, jeśli:

Wymaganie od jednego z małżonków pokrycia własnych kosztów prawnych stanowiłoby nadmierne obciążenie, oraz
Jeden z małżonków posiada zasoby finansowe, które pozwoliłyby im pokryć część lub całość kosztów prawnych drugiego małżonka.

Tutaj, Williams twierdzi, że Drake-Lee może sobie pozwolić na własne koszty prawne, jeśli podjęła wysiłek, aby uzyskać pracę i zarabiać pieniądze. On twierdzi, że ona po prostu opiera się na setkach tysięcy dolarów, które płacił co miesiąc w ramach wsparcia. Sąd weźmie ten argument pod uwagę.

Nagrody za złe zachowanie

Sądy nie patrzą tylko na sytuację finansową stron przy rozpatrywaniu wniosku o honoraria adwokackie. Sędziowie będą również brać pod uwagę zachowanie zaangażowanych małżonków. Zgodnie z prawem kalifornijskim, sądy mają możliwość przyznania honorariów adwokackich, jeśli jeden z małżonków angażuje się w złe zachowanie.

Złe zachowanie może oznaczać fizyczne nadużycia lub po prostu próbuje przeciągnąć rozwód, aby uczynić go niepotrzebnie drogie dla innych. Państwo chce, aby rozwody były rozwiązywane tak szybko, jak to możliwe. Jeśli istnieją jakiekolwiek dowody sugerujące, że jeden z małżonków przeciąga rozwód, aby postawić współmałżonka w niewygodnej sytuacji finansowej, sąd może wkroczyć do akcji.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne