Abercrombie znów pozwane za politykę mundurową

Biedna firma Abercrombie & Fitch nie może odetchnąć z ulgą.

Wkrótce po porażce 8-1 przed Sądem Najwyższym w sprawie religijnych nakryć głowy, Abercrombie wraca na salę sądową. Około 62,000 pracowników firmy z Kalifornii pozwało firmę w związku z jej surową polityką dotyczącą uniformów.

W jakie kłopoty wpakował się teraz Abercrombie?

Mundurki Abercrombiego

Abercrombie ma absurdalnie wybredną „politykę wyglądu”.

Pracownicy muszą mieć naturalne kolory włosów i pasemka. Lakiery do paznokci muszą być w naturalnych kolorach. Kobiety mogą mieć tylko dwa kolczyki w każdym uchu, a mężczyźni żadnego. Ubrania muszą być „czyste i klasyczne”.

Według pozwu zbiorowego, pracownicy są zobowiązani do noszenia ubrań firmy podczas pracy. Oznacza to, że muszą sami płacić za ubrania. Za każdym razem, gdy wychodzi nowy przewodnik sprzedaży, uniformy się zmieniają, a pracownicy muszą kupować nowe ubrania. Jeśli pracownicy pojawili się w pracy i nie spełnili wymogów dotyczących mundurów, zostali odesłani do domu i zaplanowani na mniejszą liczbę zmian.

Kalifornia prawo pracy zazwyczaj pozwala pracodawcom wymagać od pracowników do noszenia munduru. Jednak California Labor Code sekcja 2802 stwierdza, „pracodawca powinien zabezpieczyć swojego pracownika za wszystkie niezbędne wydatki lub straty poniesione przez pracownika w bezpośredniej konsekwencji wykonywania swoich obowiązków.” Zasadniczo oznacza to, że jeśli pracodawca wymaga munduru, musi zapłacić lub zwrócić pracownikowi koszty mundurów.

Pozew zarzuca, że firma odmawia pracownikom zwrotu kosztów uniformu. Firma argumentuje, że jej polityka dotycząca wyglądu zawiera zastrzeżenie, które nie wymaga od pracowników zakupu odzieży Abercrombie and Fitch. Jednakże, pomimo zastrzeżenia, kierownicy sklepów karzą pracowników, którzy nie noszą odzieży firmowej.

Niewyciągnięte wnioski

Abercrombie powinno było wyciągnąć wnioski już dawno temu. Firma była już wcześniej w takiej samej sytuacji.

W 2003 roku firma została pozwana przez Kalifornijską Komisję Pracy za dokładnie ten sam problem: polityka wyglądu, która wymagała od pracowników sklepów kupowania ubrań firmowych bez zwrotu kosztów. W ramach ugody dotyczącej tamtego pozwu, Abercrombie zapłaciło 2,2 miliona dolarów zwrotu kosztów i obiecało, że decyzja o kupowaniu ubrań Abercrombie będzie dobrowolna.

Jeśli sąd w tym nowym procesie postąpi zgodnie z precedensem, Abercrombie może prawdopodobnie spodziewać się, że wkrótce wyłuska trochę pieniędzy na zwroty.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Komentarze |0|

Legenda *) Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
**) Możesz używać tych znaczników i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
Kategoria: Inne